teraz KUPOWANIE
to POMAGANIE
.


___________________________

zobacz PORTAL o WOLONTARIACIE


___________________________

zobacz nasze LOKALNE DZIAŁANIA


.

ICH PROMUJEMY

POLECAMY
_______________________

_______________________

_______________________

_______________________

_______________________

_______________________

_______________________

_______________________

Korczakowskie Sympozjum i Konkursowy werdykt…

16 maja w środowe przedpołudnie tylko pogoda nie dopisała. Uczestnicy bowiem i zaproszeni goście tuż przed godziną 11. śmiało i licznie zaczęli przybywać do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie by wziąć udział w SYMPOZJUM pn.: ”JANUSZ KORCZAK – PRZYJACIEL NAJMNIEJSZYCH I PEDAGOGICZNY VIP”, realizowanego w ramach Projektu ”KORCZAKOWSKA lekcja trwa!”.

Projekt współfinansuje

Konferencyjna recepcja przeżywała przez chwilę prawdziwe rejestracyjne oblężenie 🙂 Ku ogromnej radości organizatorów na programowe zaproszenie odpowiedziało 41 placówek, delegując 88 uczniów i 57 nauczycieli. Punktualnie o godzinie 11. blisko 150 osób wypełniło urzędową salę konferencyjną i… A czy i co naprawdę się udało? –  zapraszamy do przeczytania szczegółów i obejrzenia galerii zdjęciowej.

Po ciepłych słowach powitania i programowej informacji za stołem prezydialnym zasiadło grono zacnych prelegentów, a młodzi uczestnicy spotkania przemieścili się do odrębnej sali na projekcję filmu pt. ”Król Maciuś Pierwszy”. Prawdziwie trafnym i skutecznym okazał się pomysł przeprowadzenia tego programowego Sympozjum w wymiarze dwupanelowym, który pozwolił na spójną odrębność uczestniczenia w nim zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Taki wymiar konferencji o pedagogice i osobie Janusza Korczaka okazał się najlepszym i namacalnym wręcz dowodem uznania dla przekonań Starego Doktora o ważności, szacunku i godności dla i wobec dzieci.

Nauczyciele i pedagodzy z uwagą wysłuchali 6 różnorodnych wystąpień, które ukazały zarówno sylwetkę Janusza Korczaka  – jako wspaniałego pedagoga, publicysty, pisarza, lekarza i niestrudzonego społecznika, ale mieli także możliwość na poznanie obecnych/praktycznych działań opartych na idei i pedagogicznym systemie Starego Doktora.

Podczas Sympozjum swoje referaty wygłosili:

  • p. dr Jacek Kulbaka – Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej
  • p. Krystyna Starczewska – Dyrektor Społecznego Gimnazjum nr 20 w Warszawie
  • p. Wojciech Lasota – Prezes Fundacji Korczakowskiej
  • p. Beata Sobocińska – Dyrektor Zespołu  ds. Edukacji i Wychowania
    w  Biurze Rzecznika Praw Dziecka
  • ks. dr Andrzej Drapała – Uniwersytet J. Kochanowskiego w Kielcach
    Prezes Stowarzyszenia ”Nadzieja Rodzinie”
  • p. Marta Dulinicz – Dział Edukacji w Domu Spotkań z Historią

Dzieci natomiast po obejrzeniu ekranizacji przygód Króla Maciusia – sztandarowej powieści Janusza Korczaka – zaproszone zostały przez Pana Wojciecha Lasotę (Prezesa Fundacji Korczakowskiej) do aktywnej dyskusji sprowadzającej się do spójnej puenty, że:  Janusz Korczak to był ”ktoś”.

 W Programie tego „korczakowskiego” spotkania znalazł się także bardzo ważny i oczekiwany punkt – a mianowicie ogłoszenie wyników Konkursu Plastycznego pn. ”KIEDY ŚMIEJE SIĘ DZIECKO, ŚMIEJE SIĘ CAŁY ŚWIAT dziecko w oczach Janusza Korczaka”. Radości, zaskoczenia i wzruszenia nie brakowało. Prawdziwą uciechą zdawały się być ”kolorowe” fundacyjne nagrody i drobne upominki od Rzecznika Praw Dziecka. Konkurs – oprócz nadanych przez jurorów miejsc – obfitował w szereg wyróżnień. Przyznanych zostało ogółem 10 specjalnych nagrodowych ”pochwał”,  które z pewnością będą doskonałą motywacją i plastyczną zachętą dla młodych artystów. Wszyscy uczestnicy i laureaci konkursu jak też placówki, które reprezentowali otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodkie pocieszenie.

Wszyscy uczestnicy Sympozjum ugoszczeni zostali przez organizatorów poczęstunkiem – i chyba smacznym – bo w pełni skonsumowanym ;), a na koniec tego konferencyjnego Spotkania wybrzmiało jedno Wielkie i serdeczne DZIĘKUJE dla wszystkich uczestników, gości i prelegentów, patronów i pomocnych wolontariackich dłoni, uzupełnione serdecznym zaproszeniem do dalszej programowej współpracy z Fundacją BO WARTO 🙂

PS. A deszczowa aura i tak trwała do końca tego wspaniałego dnia 😉