Projekt „doSŁOWNIE o Warszawie”

UCZESTNICY PROJEKTU

___________________________________________________________________________________

Uczestnicy Projektu to ok. 30 osobowa grupa młodzieży w wieku 12 – 14 lat z Warszawy. Każdy uczestnik zgłaszany jest poprzez formularz internetowy na stronie Fundacji przez Rodzica lub Wychowawcę /Nauczyciela.

KRÓTKI OPIS DZIAŁAŃ PROJEKTOWYCH

Projekt pn.: ”doSŁOWNIE o Warszawie” składający się z kilku etapów/działań doprowadzi jego uczestników do przygotowania własnych opowiadań z historycznym, varsavianistycznym tłem, które zostaną opublikowane (najlepsze) w wydawnictwie poprojektowym.

Udział w projekcie rozpocznie się od spotkań autorskich z pisarkami tworzącymi powieści historyczne, które
w tle przedstawiają Warszawę z minionych lat (spotkania bezpośrednie lub on-line). Będą one inspiracją do sięgnięcia po przynajmniej jedną książkę tego typu. To kolejny etap projektu, który wprost wiedzie do przeglądu recenzji będących pierwszą literacką wprawką w ramach tego projektu i podstawą do rozmowy na pisarskich spotkaniach warsztatowych, które będą ich kolejnym elementem. Najciekawsze recenzje zostaną wydrukowane w Gazecie Siekierkowskiej. Kilkugodzinne spotkania warsztatowe, będą wspólnym poszukiwaniem metody i środków pomocnych w napisaniu opowiadania z historycznym, warszawskim tłem. Będziemy zachęcali uczestników Projektu, aby szukając inspiracji do napisania swojego, być może pierwszego tego typu utworu literackiego, udali się na spacery ulicami Warszawy, poszukali ciekawostek historycznych w źródłach i podpatrywali jak zrobili to dorośli pisarze osadzający fabułę swoich powieści w Stolicy w różnych okresach jej istnienia. Napisane przez uczestników opowiadania zostaną przesłane do organizatora, Fundacji BO WARTO, w celu ich oceny i wyboru tych, które zostaną wydrukowane. W tym czasie uczestnicy projektu udadzą się z profesjonalnym fotografem na ulice Warszawy na mini warsztaty fotograficzne. Wydawnictwo pokonkursowe zostanie także umieszczone w wersji pdf na stronie Fundacji, do swobodnego pobrania dla wszystkich zainteresowanych. Ostatnim elementem projektu będzie jego podsumowanie, zakończenie połączone z wręczeniem nagród w Muzeum Warszawy.

AUTORKI/PISARKI,
które poprowadzą spotkania/warsztaty

MARIA PASZYŃSKA pisarka i felietonistka. Absolwentka iranistyki Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego oraz prawa na Uczelni Łazarskiego. Jej znak rozpoznawczy to powieści z historią w tle, których napisała jak dotąd 14. Jej debiutancka powieść „Warszawski Niebotyk” znalazła się w finale I. edycji konkursu Promotorzy Debiutów organizowanego przez Instytut Książki i Fundację Tygodnika Powszechnego. Dwie części cyklu „Owoc granatu” , „Dziewczęta wygnane” oraz „Świat w płomieniach” były nominowane do tytułu książki historycznej roku 2018 i 2019 w plebiscycie portalu lubimyczytac.pl. Współtworzyła serię spacerowników warszawskich dla telewizji Wirtualnej Polski.

MAŁGORZATA CZERWIŃSKA-BUCZEK dziennikarka, pisarka, wolontariuszka w Muzeum Powstania Warszawskiego, autorka dziesięciu książek. Siedem z nich to historie ludzi, którzy przeżyli okupację i Powstanie. Trzy to fikcja literacka, ale i w tych książkach nawiązuję do najnowszej historii. Bardzo związana z Warszawą, uhonorowana odznaką „Zasłużony dla miasta Warszawy” oraz Brązowym Krzyżem Zasługi za ocalenie od zapomnienia ludzi, którzy przeżyli okupację i Powstanie Warszawskie.

ELEMENTY PROJEKTU:

• Spotkania z autorkami powieści historycznych
  • Przygotowanie recenzji wybranych powieści historycznych, ich przegląd oraz druk najlepszychw Gazecie Siekierkowskiej
  • Literackie spotkania warsztatowe
  • Przygotowywanie własnych opowiadań z historią Warszawy w tle
  • Warsztaty fotograficzne po Warszawie
  • Wydanie najlepszych opowiadań
  • Zakończenie projektu

PRZEBIEG PROJEKTU

do 20 lutego  2021 r. Ostateczny termin nadsyłania ZGŁOSZEŃ do Projektu.
23 lutego – 2 marca 2021 r.
(2 spotkania, pon.-pt. popołudniu)
Spotkanie online z autorkami powieści historycznych
do 10 marca 2021 r. Przygotowywanie i przesłanie do Fundacji recenzji książek historycznych (drogą mailową)
do 31 marca 2021 r. Ocena recenzji i wydrukowanie najlepszych w Gazecie Siekierkowskiej
8 maja 2021 r.
(1 dzień, 4 godziny)
Warsztaty literackie dla uczestników
do 20 maja 2021 r.
(1 sobota wspólnie ustalona)
Przygotowywanie własnych opowiadań historycznych przez uczestników zadania poprzedzone wycieczkami po Warszawie i przesłanie ich do Fundacji
20 – 31 maja 2021 r. Mini warsztaty fotograficzne dla uczestników Projektu na terenie Warszawy
(tylko chętni, zgłoszenia wcześniej podczas warsztatów literackich)
do 31 maja 2021 r. Ocena opowiadań przesłanych przez uczestników
do 18 czerwca 2021 r. Przygotowywanie i druk wydawnictwa poprojektowego
21 – 23 czerwca 2021 r.
(1 dzień, ok. 2 godz.)
Zakończenie i podsumowanie projektu
  • PAMIĄTKI, PODZIĘKOWANIA, NAGRODY
    __________________________________________

Wszyscy uczestnicy na początku realizacji zadania zostaną wyposażeni w pakiet projektowy (lniany worek i notes z długopisem). Ponadto każdy otrzyma dyplom, wydawnictwo projektowe i drobną pamiątkę za aktywny udział, zaś autorzy najlepszych recenzji i opowiadań nagrody rzeczowe.

• ZGŁOSZENIE do PROJEKTU
    __________________________________________

Warunkiem uczestnictwa w Projekcie jest przesłanie internetowego
ZGŁOSZENIA indywidualnego do dnia 20 lutego 2021 r.

• KONTAKT

Fundacja BO WARTO 00-713 Warszawa, ul. Batalionu AK Bałtyk 7/U3,