teraz KUPOWANIE
to POMAGANIE
.


___________________________

zobacz PORTAL o WOLONTARIACIE


___________________________

zobacz nasze LOKALNE DZIAŁANIA


.

ICH PROMUJEMY

POLECAMY
_______________________

_______________________

_______________________

_______________________

_______________________

_______________________

_______________________

_______________________

Końcowy dzwonek ”Korczakowskiej lekcji…”:(

Dobiega końca ten specjalny Korczakowski Rok, a wraz z nim finiszują także wszelkie i różne działania, które miały na celu przedstawić/przypomnieć sylwetkę Janusza Korczaka – wspaniałego pedagoga, publicysty, pisarza, lekarza i niestrudzonego społecznika, ale nade wszystko przyjaciela DZIECI. Przyszła więc także pora na podsumowanie Projektu pn.: ”KORCZAKOWSKA lekcja trwa!”, do realizacji którego Fundacja BO WARTO przystąpiła przed rokiem na dobry i pierwszy 😉 początek swojej działalności. Uroczyste zakończenie Projektu i Roku Korczakowskiego w działaniach Fundacji, odbyło się w miniony wtorek 18 grudnia w Szkole Podstawowej nr 3 w Warszawie. Zaproszenie na to spotkanie zostało skierowane do przedstawicieli warszawskich Szkół i Placówek oraz delegatów środowisk edukacyjnych. Zależało nam bowiem by ta nasza (roczna) Korczakowska lekcja została podsumowana i oceniona w gronie pedagogiczno-edukacyjnym. Niestety nocna (poniedziałkowa) śnieżyca, jaka przeszła przez Warszawę sprawiła, że wielu potwierdzonych gości (nauczycieli i pedagogów) nie zdołało przedrzeć się przez śnieżne zaspy :(. Tym bardziej wiec serdecznie dziękujemy i gratulujemy oficjelom, którzy zaszczycili nasze skromne progi. Szkolna sala nie pękała w szwach od ilości uczestników, ale całkiem spokojnie można rzec, że wydarzenie się udało, ot chociażby z uwagi na poziom przygotowań, szczególną merytoryczną kameralność i dziecięcą aktorską improwizację. No i oczywiście przez aklamacyjną zgodność, jaką wszyscy obecni wyrazili końcowym życzeniem by: ”…ta okolicznościowa Korczakowska moda nagle nie minęła, by udało się z tego patronackiego roku przejść ze Starym Doktorem, jego ideami i naukami do praktycznej codzienności kolejnych lat” → bo naprawdę Warto ;).

W sprawnym czasowo, a jednocześnie bogatym wątkowo programie uroczystości znalazło się po krótkim organizacyjnym przywitaniu uczestników:

  • słowo od Pana Marka Michalaka – Rzecznika Praw Dziecka (→ zobacz pismo), które odczytała Pani Beata Sobocińska – Dyrektor Biura Pana Ministra.
  • Następnie głos – w imieniu Pana Karola Semika – Mazowieckiego Kuratora Oświaty  (→ zobacz pismo)  – zabrał Pan Tomasz Kwiatkowski.
  • Kolejnym punktem spotkania był referat pt.”Wychowanie wg recepty Starego Doktora”, który przedstawiła Pani Krystyna Starczewska – Dyrektor 20 Społecznego Gimnazjum w Warszawie.
  • Następnie Pani Iwona Palińska-Kacprowicz i Pani Barbara Wieczorek (z SP nr 2 we Włocławku) wyróżnione laureatki Konkursu dla nauczycieli na autorskie scenariusze ukazały zebranym ”Korczaka w praktyce” w oparciu o swoje programowe prezentacje.
  • Po praktycznie ciekawym wystąpieniu Pań nauczycielek na kilka chwil przed mikrofonem stanęli organizatorzy Pani Renata Wardecka – Prezes Fundacji BO WARTO w kilku zdaniach i prezentacyjnych odsłonach przedstawiła roczne korczakowskie działania Fundacji w Projekcie „Korczakowska lekcja trwa!”.
  • I wreszcie na szkolnej scenie pojawiły się dzieci (uczniowie z SP nr 3, którzy przez trzy minione miesiące brali udział w Cyklu zajęć z Królem Maciusiem Pierwszym. I tam pod okiem prowadzących instruktorów: Pani Kamili Brodowskiej i Pana Wojciecha Lasoty przygotowali teatralne przedstawienie.

Na zakończenie spotkanie pozostało już sympatyczne wręczenie nagród i podziękowań uczestnikom Projektu, a także życzeń przybyłym przedstawicielom placówek i urzędów. Nastąpiło także szczególne obdarowanie Domu Dziecka nr 1 w Warszawie. Przybyli na uroczystość przedstawiciele tej placówki odebrali z rąk Pani Marty Porembskiej (z Rady Fundacji) i Moniki Kardy (Wiceprezesa Zarządu Fundacji) ogromną paczkę, jaka została przygotowana w ramach akcji „Uśmiech Mikołaja” zainicjowanej przez Panią Martę i studentów Akademii Pedagogiki Specjalnej.