teraz KUPOWANIE
to POMAGANIE
.


___________________________

zobacz PORTAL o WOLONTARIACIE


___________________________

zobacz nasze LOKALNE DZIAŁANIA


.

ICH PROMUJEMY

POLECAMY
_______________________

_______________________

_______________________

_______________________

_______________________

_______________________

_______________________

_______________________

Projekt /TYŁ na PRZÓD/

tyl na przod logoProjekt pn.: „TYŁ NA PRZÓD, czyli spójność wizerunku, autoprezentacja w  wystąpieniach publicznych” jest ofertą dla młodzieży ponadgimnazjalnej i odpowiada na zgłaszane potrzeby jej wsparcia w wejściu w ”dorosłe” funkcjonowanie w społeczeństwie. Młodzi stoją na progu wejścia w tę dorosłość, a przed nimi wyzwania wymagające oficjalnego przedstawienia swoich zamierzeń, planów wiedzy i najlepszych cech, osobowości. Dotychczasowy brak doświadczeń stwarza im problemy w opracowaniu dobrej prezentacji siebie. Narzędziem do pokonania tych trudności są dziedziny artystyczne. Za pomocą technik scenicznych i filmowych można uzyskać u młodzieży otwartość, świadomość swoich możliwości w kreowaniu własnego wizerunku. Przedsięwzięcie pn.:  „TYŁ NA PRZÓD” oparte jest na pracy warsztatowej z użyciem technik artystycznych.

___________________________________________________________________________
Termin i miejs
ce:
30.IX – 31.XII.2013 r., – DK Dorożkarnia

___________________________________________________________________________
Uczestnicy:

młodzież szkół ponadgimnazjalnych Mokotowa

___________________________________________________________________________
Program zajęć warsztatowych realizowanych w ramach Projektu:

 KONTEKSTY ROLI

  • O hierarchii i regułach zachowań w sytuacjach zawodowych.
  • Kobiecość i męskość w pracy (co jest wspólne i różne –  granice relacji) – ćwiczenia teatralne.
  • Kultura organizacyjna a mój wizerunek – ćwiczenia teatralne
OSOBA JAKO GŁÓWNY KOMUNIKAT O SOBIE. Ćwiczenia podstawowych technik budowania postaci scenicznej.

  • Znaczenie wyglądu zewnętrznego, prawidłowości tworzenia się pierwszego wrażenia – ćwiczenia.
  • Funkcje ubioru – ubranie, przebranie, okrycie, ukrycie (poszukiwanie własnego stylu, „profesjonalny ubiór”).
  • Sposoby komunikowania się – słowa klucze, stylistyka, rozpoznawanie indywidualnych wzorców komunikowania się, kultura „żywego słowa”;  techniki mowy, dykcja, interpretacja tekstu – ćwiczenia z zakresu technik prawidłowego mówienia, artykulacja i emisja głosu, czystość wymowy – ćwiczenia dykcyjne, interpretacja tekstu.
  • Głos w relacji. Wykorzystanie „bogactwa” swojego głosu w wywoływaniu  zamierzonego „efektu” i spodziewanej reakcji odbiorcy – ćwiczenia.
  • Świat pozasłowny; indywidualna ekspresja pozawerbalna. Gestykulacja, mimika – ćwiczenia
  • Światy, których nie widać – o niepowtarzalności każdej osoby, osobowość i charyzma, „świadomość siebie” dla autoprezentacji. Mocne i słabe strony w ujawnianiu siebie innym.
  • Emocje; sposoby na kontrolowanie napięć, stresu i tremy. Pozytywne przesłania emocji.

Wszystkie zajęcia są równolegle wspomagane multimedialnymi narzędziami (filmowanie osiąganych efektów i ich prezentacje).

Praca warsztatowa będzie przebiegać w oparciu o wybrane podstawowe techniki teatralne. Te doświadczenia mają pomóc młodzieży w sytuacjach codziennych (kontakt z nauczycielami, prezentacje szkolne, działalność społeczna i jej reprezentowanie, egzaminy na studia, poszukiwanie pracy, wszelkie rozmowy kwalifikacyjne itp.). W programie obok technik teatralnych znajdzie się nauka prawidłowego mówienia (emisja, impostacja, dykcja itp.) oraz projektowanie wizerunku postaci. Wszystkie te działania poprowadzą do opracowania finałowej autoprezentacji rejestrowanej przed kamerą.

HARMONOGRAM ZAJĘĆ WARSZTATOWYCH

 

TERMIN

 

MIEJSCE

 

TEMAT ZAJĘĆ

 

OSOBA PROWADZĄCA

 

12 listopada
(wtorek)

godz:
18:00 – 21:00

DK Dorożkarnia
sala nr 23

  • O hierarchii i regułach zachowań w sytuacjach zawodowych – ćwiczenia teatralne
  • Kultura mowy czyli jak Cię słyszą, tak Cię piszą – ćwiczenia dykcyjne
  • Funkcje ubioru – ubranie, przebranie, okrycie, ukrycie (poszukiwanie własnego stylu, „profesjonalny ubiór”

Grzegorz Pohl

Krzysztof Wilkowski

 

 Marta Furdyna

19 listopada (wtorek)godz:
18:00 – 21:00

DK Dorożkarnia
sala nr 23

 

  • Osoba, jako główny komunikat o sobie. – ćwiczenia podstawowych technik budowania postaci scenicznej
  • Głos w relacji. Wykorzystanie „bogactwa” swojego głosu w wywołaniu zamierzonego „efektu” i spodziewanej reakcji odbiorcy – ćwiczenia emisji i impostacji głosu.
  • Znaczenie wyglądu zewnętrznego, prawidłowości tworzenia się pierwszego wrażenia – ćwiczenia kreacji ubioru

Grzegorz Pohl

 

Krzysztof Wilkowski

 

 

Marta Furdyna

26 listopada
(wtorek)

 

godz:
18:00 – 21:00

 

 

 

DK Dorożkarnia, sala nr 23
  • Konteksty roli.  Kobiecość i męskość w pracy (co jest wspólne i różne – granice relacji) – ćwiczenia teatralne
  • Sposoby komunikowania się – kultura żywego słowa – ćwiczenia
  • Jak Cię widzą, tak Cię piszą – funkcje makijażu.

Grzegorz Pohl 

 

Krzysztof Wilkowski

 

Marta Furdyna

listopad
(wtorek)

godz:
18:00 – 21:00

DK Dorożkarnia
sala nr 23
  • Świat pozasłowny; indywidualna ekspresja pozawerbalna; Gest i mimika, Kostium, make – up i uczesanie oraz  Słowo w relacjach z otoczeniem
  • Rejestracja filmowa przygotowanych prezentacji publicznych. Dyskusja na podstawie rejestracji. Z udziałem zaproszonych gości.
Grzegorz Pohl,
Krzysztof Wilkowski, Marta Furdyna

Mateusz Ciągło

 3 grudnia 2013 • DK Dorożkarnia • Zakończenie Projektu

PROWADZĄCY WARSZTATY

WilkowskiKrzysztof

KRZYSZTOF WILKOWSKI

od 1976 roku działa w instytucjach kultury. Pracował jako instruktor teatralny i kierownik działu merytorycznego w Sępoleńskim Dom Kultury, w Urzędzie Miasta i Gminy w Sępólnie Krajeńskim (jako inspektor ds. kultury) oraz w charakterze dyrektora w Soleckim Domu Kultury (Solec Kujawski). Następnie – w Centrum Animacji Kultury (kierownik działu promocji i marketingu artystycznego, gł. specjalista d.s. teatru i kierownik działu animacji kulturalnej) oraz w Narodowym Centrum Kultury (starszy specjalista ds. edukacji kulturalnej). Pełnił funkcję managera wokalistek; w latach 1991 – 1993 – Katarzyny Sobczyk, 1995 – 2000 – Grażyny Łobaszewskiej, 1998 – 1999 – Elżbiety Dmoch, 2003 – 2007 – Haliny Frąckowiak. Jest również jurorem wielu konkursów teatralnych i recytatorskich. Reżyserował i prowadził ostatnie koncerty Katarzyny Sobczyk i Bogusława Meca w ramach cyklu „Za kulisami sławy”. Prowadzi autorskie warsztaty teatralne oraz zajęcia z dziedziny kultury słowa. Jego praca była wielokrotnie nagradzana. Najwyżej ceni Złotą Odznakę Recytatora (1976), odznakę Zasłużony Działacz Kultury (1985) oraz Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki przyznaną z okazji 30 lat pracy zawodowej (2007). W 2011 r. otrzymał tytuł honorowy – Ambasadora Kultury Sępólna Krajeńskiego. Absolwent Państwowego Studium Oświaty i Kultury ze specjalnością TEATR w Bydgoszczy oraz Akademii Humanistycznej im. A. Gieysztora.
_____________________________________________________________________

grzegorz pohl

GRZEGORZ POHL

reżyser teatralny, twórca i założyciel Teatru ZAMIAST. Poza prowadzeniem zajęć teatralnych, jest autorem części i reżyserem wszystkich spektakli zespołu. Za największy swój sukces uważa przygotowanie spektakli Kabaret Młodszych Panów i Iwony, Księżniczki Burgunda, reżyser sporej ilości imprez: koncertów, wydarzeń jubileuszowych oraz spektakli Jest autorem projektu Krzycz, który ma umożliwić artystom-amatorom możliwość prezentacji własnej twórczości i kontakt z szeroką publiczności. Absolwent Liceum Sztuk Plastycznych (specjalizacja – wystawiennictwo), Studium Technik Teatralnych przy Akademii Teatralnej w Warszawie i Wydziału Pedagogicznego (Animacja Społeczno-Kulturalna) Uniwersytetu Warszawskiego.

_____________________________________________________________________

marta furdyna

MARTA FURDYNA

zajmuje się wykonywaniem makijaży, fryzur i stylizacji do sesji zdjęciowych. Jako wizażystka i stylistka fryzur pracuje przy pokazach mody. Uwielbia pracę przy realizacji programów TV, na planach zdjęciowych i pracę na koncertach. Współpraca: z Telewizją POLSAT, Redakcją telewizji internetowej IPLA oraz redakcją E!STILO MAGAZINE. Na swoim koncie ma współpracę z gwiazdami, takimi jak: Edyta Górniak, Natalia Lesz, Ada Fijał, Alexis Jordan, Kasia Sowińska, Olą Zienkiewicz, Karolina Nowakowska. Wraz z zaprzyjaźnionym zespołem profesjonalistów organizuje METAMORFOZY oraz pomaga w zmianie wizerunku. Oferuje PRZEGLĄD SZAF, wspólne zakupy garderoby oraz kosmetyków. Udziela również indywidualnych lekcji makijażu. Prowadzi warsztaty i kursy makijażu dla firm, na terenie całej Polski.

_____________________________________________________________________

mateusz ciaglo

MATEUSZ CIĄGŁO

prowadzi zajęcia w pracowni Filmowa Dorożka oraz Anima. Zajmuje się rejestracją i posprodukcją materiałów filmowych z pokazów, koncertów oraz spektakli. Pracownik jednego ze studiów fotograficznych w Warszawie. Od 4 lat pracuje z młodzieżą gimnazjalną. Na równi stawia sobie przekaz merytoryczny jak i odpowiednie przygotowanie techniczne. Na jego zajęciach panuje przyjazna atmosfera. Od uczestników wymaga przede wszystkim pracy w zespole. Absolwent Warszawskiej Szkoły Reklamy na kierunku fotografia reklamowa. Obecnie student Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na wydziale fotografii.

________________________________________
Projekt współfinansuje: