To BYŁ na pewno …Warszawiak ponad wszystko

STEFAN_STARZYNSKI_086„Wszystko, co dobre, szybko się kończy” 🙁 i tak też było w przypadku naszego Projektu pn.: „Stefan Starzyński – Warszawiak ponad wszystko!”. Przed kilkoma miesiącami z wielkim przejęciem i nadziejami rozpoczynaliśmy programową przygodę z tym wspaniałym warszawskim prezydentem, a tu… przyszedł czas na finał. We wtorek 29 października o godzinie 11.00 uczestnicy Projektu „Stefan Starzyński – Warszawiak ponad wszystko!” przybyli do Domu Kultury DOROŻKARNIA, aby podsumować swoje kilkumiesięczne poznawanie i odkrywanie Człowieka, który kochał Warszawę i bardzo chciał by była Ona wielka. Na tę finałową uroczystość zaproszeni zostali reprezentanci warszawskich gimnazjów, którzy stawali w konkursowe szranki przygotowując Album o Stefanie Starzyńskim, Prezentację multimedialną odpowiadając na pytanie – „Czy o takiej Warszawie marzyłeś Panie Prezydencie?” i na koniec wykazując się znajomością bardzo szczegółowej wiedzy o głównym bohaterze tego Projektu.

Spotkanie rozpoczęła krótka opowieść o fascynacji Stefanem Starzyńskim i przeplataniu jego warszawskich dróg z współczesnymi warszawskimi ścieżkami pani Joanny Sielickiej – miłośniczki wielkiego Prezydenta Warszawy, znawczyni jego życiorysu i jurorki w projektowych konkursach.
Po tym wprowadzeniu wszyscy goście zaproszeni zostali do obejrzenia wzruszającego filmu dokumentalnego pt.: ”Chciałem by Warszawa była wielka”. Zaraz po projekcji nastąpiła prezentacja pracy konkursowej reprezentacji z Gimnazjum nr 41 w Zespole Szkół nr 60, która w niekonwencjonalny, ale jakże wymowny sposób porównała Warszawę z czasów Starzyńskiego, z teraźniejszą  stolicą i to nie tylko pod względem dokonań urbanistycznych, ale także postaw młodzieży z lat międzywojennych i wojennych i współczesnych. „To poruszająca i wzruszająca prezentacja” – mówiła pani Grażyna Małkowska-Zaczkowska, jurorka w projektowych konkursach i pedagog ze Szkoły Podstawowej nr 143 im. Stefana Starzyńskiego w Warszawie, która w kilku słowach przedstawiła swoje zawodowe doświadczenia ze Stefanem Starzyńskim zachęcając gorąco do korzystania z tego ideału, wzorca postępowania. Następnie pani Barbara Łubkowska z Niepublicznego Gimnazjum nr 9 im. Roberta Schumanna Fundacji Primus laureatka Konkursu dla Nauczycieli na scenariusze lekcji o Prezydencie Warszawy podkreślała, że Stefan Starzyński może być autorytetem dla dzisiejszej młodzieży.

Po tych kilku punktach programowych nastąpiło wreszcie to wyczekiwane przez wszystkich wręczenie nagród, dyplomów i podziękowań. Ich obfitość zachwycała uczestników i opiekunów i była wdzięcznym podziękowaniem za całą projektową pracę włożoną w przygotowywanie się do konkursów o Stefanie Starzyńskim. Fundatorami tych wspaniałych nagród byli:  Miasto Stołeczne Warszawa, Fundacja Banku Zachodniego WBK i Biuro Edukacji Publicznej IPN.

Dziękując za udział w tegorocznym Projekcie ”Stefan Starzyński – Warszawiak ponad wszystko!” już dziś serdecznie zachęcamy do aktywnego uczestnictwa w kolejnych patriotycznych propozycjach Fundacji … BO WARTO 🙂