”… za każdy kamień Twój, stolico…”

1 sierpnia 1944 o godzinie 17.00 wybuchło Powstanie Warszawskie będące heroicznym czynem żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego i mieszkańców stolicy. W przeddzień wybuchu Powstania Warszawskiego do ludności zaapelował Związek Patriotów Polskich, wzywając do walki przeciwko niemieckiemu okupantowi. W momencie wybuchu Powstania Warszawskiego niemieckie siły zbrojne otrzymały od Hitlera rozkaz zrównania Warszawy z ziemią, miasto miało przestać istnieć. Plan nie do końca się spełnił, jednak straty poniesione podczas dwumiesięcznych walk były ogromne. Około 10.000 zabitych, 7.000 zaginionych i 5.000 rannych polskich żołnierzy oraz 200.000 ofiar spośród ludności cywilnej. Rokrocznie stolica i warszawiacy pamiętają o swoich bohaterach. Tegoroczne obchody 73. rocznicy powstańczego zrywu zostały starannie przygotowane i trwają już od kilka dni. Okolicznościowe uroczystości rozpoczęły się już w w sobotę 29 lipca od startu o godz. 10.00 (przy ul. Zielnej 39) Biegu Zdobycia PAST-y, a zakończą się w sobotę 5 sierpnia o godz. 19.00 – Marszem Pamięci – Uroczystym przejściem w kierunku Cmentarza Powstańców Warszawy na Woli.

1 sierpnia 2017 r. o godz. 17.00 w godzinę ”W” rozlegną się syreny w całym mieście, a mieszkańcy zatrzymają się by w milczeniu i zadumie uczcić pamięć wszystkich walczących o wolność Stolicy. o godz. 21.00 na Kopcu Powstania Warszawskiego przy ul. Bartyckiej nastąpi Rozpalenie Ogniska Pamięci. Ogień pilnowany przez straż miejską i harcerzy będzie tam płonął przez 63 powstańcze dni.