”Dnia 1 sierpnia roku pamiętnego…”

1 sierpnia 1944 o godzinie 17.00 wybuchło Powstanie Warszawskie będące heroicznym czynem żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego i mieszkańców stolicy. W przeddzień wybuchu Powstania Warszawskiego do ludności zaapelował Związek Patriotów Polskich, wzywając do walki przeciwko niemieckiemu okupantowi. W momencie wybuchu Powstania Warszawskiego niemieckie siły zbrojne otrzymały od Hitlera rozkaz zrównania Warszawy z ziemią, miasto miało przestać istnieć. Plan nie do końca się spełnił, jednak straty poniesione podczas dwumiesięcznych walk były ogromne. Około 10.000 zabitych, 7.000 zaginionych i 5.000 rannych polskich żołnierzy oraz 200.000 ofiar spośród ludności cywilnej. Rokrocznie stolica i warszawiacy pamiętają o swoich bohaterach. Tegoroczne obchody 68. rocznicy powstańczego zrywu zostały przygotowane i potrwają kilka dni. Oficjalne uroczystości rozpoczęły się już w sobotę 28 lipca, a zakończą w niedzielę 5 sierpnia.

1 sierpnia 2012 r. o godz. 17.00 w godzinę ”W” rozlegną się syreny w całym mieście, a mieszkańcy zatrzymają się by w milczeniu i zadumie uczcić pamięć wszystkich walczących o wolność Stolicy. o godz. 21.00 na Kopcu Powstania Warszawskiego przy ul. Bartyckiej nastąpi Rozpalenie Ogniska Pamięci ogniem przyniesionym przez „sztafetę pokoleń” z Grobu Nieznanego Żołnierza. W skład „sztafety pokoleń” wchodzą kombatanci, żołnierze, harcerze i strażnicy miejscy. Ogień pilnowany przez straż miejską i harcerzy będzie tam płonął przez 63 powstańcze dni.